Kwietne łąki na obiektach MOSiR – łodzianie zdecydowali w Budżecie Obywatelskim, jeszcze tej wiosny, rośliny zostaną zasiane na Stawach Jana i Stawach Stefańskiego. Łąki będzie można podziwiać już latem tego roku.

Najpierw trzeba przygotować grunt. To proces żmudny i mało atrakcyjny, ale bardzo ważny. Wykonawca ma za zadanie między innymi zbadać glebę na wyznaczonych pod łąki terenach, po to, żeby mógł wybrać odpowiednią mieszankę kwiatów. – informuje Iwona Safjanowska, z-ca dyr. MOSiR Łódź.

Wśród dostępnych roślin, wykonawca wybierze 10 gatunków roślin jednorocznych i 25 gatunków wieloletnich. Tak przygotowana mieszanka, będzie mogła być zasiana, dopiero w kilka tygodni po uprawie gruntu. Rośliny, które mogą wejść w skład mieszanki to: krwawnik pospolity, nagietek lekarski, jeżówka purpurowa, czy lawenda wąskolistna. Zaproponowane rośliny powinny być tak dobrane, by cała łąka kwitła jak najdłużej i cieszyć jak najdłużej oko przechodniów.

Ale nie tylko estetyka jest tu istotna. Kwietne łąki są także ekologiczne. Dlaczego? Bo wpływają korzystnie na bilans wód gruntowych, zatrzymując wodę dużo dłużej, niż zwykły trawnik. – dodaje Iwona Safjanowska.

Do tego kwietne łąki są doskonałym schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt: niewielkich ssaków, płazów, gadów, owadów a przede wszystkim wszystkich zapylaczy – między innymi pszczół. Kwietne łąki wpisują się w krajobraz miasta, a łodzianie pokochali takie miejsca, jak ukwiecone pasy drogowe, czy właśnie kwietne łąki w okolicach parków i skwerów.

Łączny koszt przygotowania terenu, wysiania roślin i pielęgnacji podczas sezonu – to 100 tys. zł. Prace już się rozpoczęły.

UMŁ

csm laka rondo solidarnosci 3 2b2b9aa012

Partnerzy

lodz_kreuje_logo_small_transparent
lkdr
zielonalodz
logo_mkl
Previous Next Play Pause