Stawy Jana – park położony w Łodzi, w dzielnicy Górna pomiędzy ulicami: Rzgowską, Paradną i Kosynierów Gdyńskich.

 

Charakterystyka parku

Staw położony jest w południowej części parku, w dolinie rzeki Olechówki. Powierzchnia parku wynosi 18,34 ha, w tym stawu 4,3 ha. Wokół stawu urządzono piaszczystą plażę oraz przystań kajakową. W zachodniej części parku znajduje się brodzik dla dzieci, a także obiekty sportowe: boisko do siatkówki i siatkówki plażowej. Na terenie parku zostały wybudowane: boisko do piłki nożnej i koszykówki. Park pocięty nieregularnym układem ścieżek jest nierównomiernie zadrzewiony i posiada rozległe trawniki. Wśród drzew pięć jest szczególnie cennych. Są to jesion wyniosły i cztery lipy drobnolistne w wieku 160–180 lat.

 

W północnej części parku znajduje się zabytkowy dwór, frontem zwrócony na południe. Od ulicy Rzgowskiej prowadzi do niego aleja drzew. Dwór wybudowany został pod koniec XVIII wieku przez Benedykta Górskiego. Jest to niewielki parterowy budynek wzniesiony z bali modrzewiowych o konstrukcji zrębowej, otynkowany. Pokryty jest dachem gontowym, łamanym, polskim. W marcu 2010 zakończył się finansowany przez miasto remont dworku. Z dawnego wystroju udało się zachować belkowany strop i podłogi, ozdobny piec kaflowy oraz dwa kominki w salonie. Docelowo ma się w nim znaleźć restauracja serwująca m.in. potrawy kuchni staropolskiej.

 

Pochodzenie nazwy Stawy Jana Jak należy przypuszczać, nazwa Stawy Jana wzięła się od Jana Mulinowicza (lub Mulinowica), który, jak głosi legenda na początku XVII po stracie rodziców, wypędzony ze swego mieszkania siedział zapłakany przy drodze prowadzącej do Piotrkowa. Sierotą zaopiekowało się przejeżdżające traktem małżeństwo z Krakowa. Po ich śmierci Jan stał się właścicielem znacznego majątku. W miejscu, w którym spotkał swych dobrodziejów, postawił w 1634 roku kolumnę z szarego marmuru na prostokątnym piedestale o łącznej wysokości około 11 metrów. Pisał o niej w 1855 Oskar Flatt: Pół mili od Łodzi, w stronie południowej, na trakcie piotrkowskim, pod wsią Chojny, spoczną oczy przechodnia na wielkim, szaro-marmurowym kamieniu, wysokim na trzynaście łokci, na którym sterczy złocony krzyż, prawie cztery stóp wysoki. Na bokach podstawy kolumny znajdowały się trzy łacińskie inskrypcje. Najważniejsza określała fundatora i podawała datę powstania pomnika. W tłumaczeniu na polski brzmiała ona: Bogu najlepszemu, najwyższemu Jan Mulinowic, mieszczanin krakowski, wzniósł w roku pańskim 1634. Kolumna zniszczona przez Niemców w 1939 była prawdopodobnie najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce. Powstała 10 lat przed wzniesieniem Kolumny Zygmunta. Po wojnie w tym miejscu przy ulicy Kolumny postawiono postument z figurą Chrystusa.

 

Charakterystyka Obiektu Rekreacyjnego

Na terenie Obiektu znajdują się:

- kąpielisko strzeżone (sezonowo)

- przystań wodna - wypożyczalnia sprzętu pływającego (kajaki, łodzie, rowery wodne)

- kompleks boisk typu ORLIK

- boisko do sportów plażowych

- plac zabaw - stacja do streetworkoutu - lodowisko przenośne (sezonowo)

- miejsca do grillowania - toaleta automatyczna - dla młodzieży i dorosłych przygotowana jest ścieżka zdrowia oraz mini siłownia.

 

W roku 2017 w ramach zadania inwestycyjnego przeprowadzona została modernizacji budynku przystani wodnej.

Zakres prac modernizacyjnych na przystani obejmował: wykonanie nowego pokrycia dachu, przebudowę sanitariatu, docieplenie i tynkowanie ścian zewnętrznych, montaż sufitów podwieszanych w części administracyjnosocjalnej, wymianę okien i drzwi, docieplenie ścian styropianem, wykonanie nowych tynków, wykonanie okładzin ściennych (glazura) w wc i pomieszczeniu socjalnym, malowanie pomieszczeń farbami emulsyjnymi, wykonanie nowych posadzek w części administracyjno-socjalnej, wymiana okien, wykonanie instalacji alarmowej i monitorującej oraz wymianę pokrycia stalowego istniejących pomostów. Koszt realizacji zadania w 2017 r. wyniósł 372.188,16 zł brutto.

 

W latach 2014-2019 na terenie Obiektu Rekreacyjnego Stawy Jana powstały ścieżki pieszo-rowerowe, powstała pętla biegowa z miękką nawierzchnią, oświetlono teren całego parku, wymieniono elementy małej architektury tj. nowe ławki, siedziska, leżaki...

- wybudowano skatepark, plac zabaw dla dzieci w różnym wieku i z niepełnosprawnościami,

- stację streetworkout.

- wykonano zagospodarowanie plaży wraz z odmulenie zbiornika wodnego i zakupem sprzętu pływającego, utworzone zostało miejsce grillowe.

 

Koszt całości prac wyniósł 4.39.071,46 zł .

 

 

Przystań Obiekt Rekreacyjny Stawy Jana

Adres: ul. Rzgowska 247, 93-317 Łódź

Partnerzy

lodz_kreuje_logo_small_transparent
lkdr
Fundacja Niechciane i zapomniane
REGIMIS
Cisek - Studio Tańca
zielonalodz
motodrom
Previous Next Play Pause